13 TEMMUZ 2004 : TORRES EL UNIVERSAL (Çeviri)

The Cure Yaşıyor

Söz konusu olası ayrılma dedikoduları bitti ve yeni albüm kayıtları anons edildi. Mexico City'ye gelmeye söz verdiler.

İnsan aklının karanlığı ve çelişkileri, The Cure'un 27 yıldan beri müziğini yaratan en önemli unsurlardır. Grubun dağılması konusundaki söylentiler artık söndü çünkü The Cure 3 yıldan sonra yeni albümü için stüdyoda. Grubun tarihinde yeni bir bölüm açılıyor. "Yeniden Yaratılmak" söz konusu değil bu British grubu için.

Smith Londra'daki evinden telefonumuzu açıyor ve hemen açıklamaya başlıyor. Yeni albümün prodüktörü nu-metal gurusu Ross Robinson olmasına rağmen gruba uymayan bir kalıba geçilmesi söz konusu bile değilmiş.Ayrıca geçmişlerini asla inkar edemezlermiş.

"The Cure'u tekrar yaratmak gibi bir ilgim yok, geçmişimi inkar etmek veya 44 yaşında olmama rağmen yetişkinler gibi davranmak."

"Çoğu sanatçı bunu yapıyor çünkü dinleyici kitlelerini değiştirip daha fazla albüm satmak istiyorlar ancak böyle bir şeyi The Cure'un yapması bana çok saçma geliyor."

İngiltere'nin başkentinde saat sabahın biri ve müzisyenimiz daha yeni uyanmış çünkü sabahları uyuyup geceleri bir vampir gibi yaşıyor ve eğleniyor.

"İnsanlar, yaşlandıkça gençken kafalarında oluşan sorulara daha rahat cevap verilebileceğini ve daha fazla olgunlaştığını söylerler ancak bu bir masal."

"Zaman aktıkça, çoğu insanın amacı çocuk yetiştirmek ve zamanında sordukları sorular önemsizleşiyor. Benim çocuğum yok, hala 15 yaşındaki hayatımın ikilemleri şu an mevcut ve bu hisler hala The Cure'un müziğinde bulunabiliyor.ve hep orada olacaklar", diyor Robert Smith.

Bloodflowers'ın 2000'de yayınlanmasından sonra eski şirketleri ile yolları ayrıldılar ve Solo projeleri için The Cure'a ara verdiler. 2002'de Ross Robinson ile tanıştılar ve onun şirketi I AM ile anlaşma yaptılar.

"Ross ile bir albüm yapmanın göz ardı edilemeyecek bir şey olduğunu fark ettim. Eylül ayında bir albüm yapacağız ve eğer sonuçlarından memnun kalırsa Ross ile tekrar çalışacağız.Sonra ikinci ve belki üçüncü albümlerde gelir. Ancak şu an sadece ilk albüme yoğunlaşmış durumdayız.

"Ross nu-metal camiasında çok tanınmış bir isim ancak biz onun en sevdiği grubuz. Korn ve At The Drive-In ile yaptıklarını çok beğendim ancak Slipknot için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bir mükemmelci ve sizden en maksimum performansınızı istiyor. Ortalıkta bazı şaşkın insanlar bizi nu-metal grubuna dönüştüreceğini düşünüyor fakat biz sadece biraz farklı sound edeceğiz ve albümde hangi parçaların yer almasına biz karar vereceğiz.

Trilogy - Live in Berlin Smith'in aynı gecede Pornography, Disintegration ve Bloodflowers albümlerinin hepsini çalma hayalini gerçekleştirmesi oldu. Böylece The Cure'un 25.ci yılını kutlamış oldular.

"Her zaman bu üç albümü bir şekilde bağlamak istemişimdir çünkü ortak yanlarının olduğunu düşünmüşümdür. Ayrıca bunu şu anki grupla yapmak istedim çünkü 10 yıldan beri beraberiz ve bence en iyi The Cure şu anki.

Meksika'daki tek konserimiz 1992'de Monterrey'deydi. Smith Mexico City'ye neden devam etmediklerini anlamamış ancak 2004'te mutlaka geleceklerine dair söz verdi.

"Neden Mexico City'ye kadar devam etmediğimizi bir türlü anlamadım ve düşününce cidden çok garip geliyor bana. Ancak %100 eminim önümüzdeki yıl Mexico City'de olacağız.

Mexico City'de çalmamaların nedeni, iç hat uçaklarında uçmaktan korktuğuna dair söylentileri Robert Smith yalanlıyor.