The Cure Fanzinleri

İnternet ve iletişim kolaylıkları yokken çok eskiden, 1979 yılında The Cure ve Fiction Records ortaklaşa The Cure hayranları ile iletişime geçmeye karar verdi. İngiltere'de resmi bir fanzin çıkartılmaya başladı. Bu fanzinde Porl tarafından çizilen resimler, yazılar ve fotoğraflar bulunuyordu. Bu ilk fanzinin adı “The Cure” idi. Yazıların çoğu Robert Smith'in kaleminde çıkardı. Lol ise dönem dönem resimleri ile katkıda bulunurdu. Böylece The Cure'un ilk defa hayranları ile iletişimleri doğmuş oldu ancak bu doğuş çok uzun sürmedi. Fanzin dördüncü sayısını çıkarttıktan sonra 1980'lerin ortasında sona erdi.

The Cure Fanzin'in noktalanması ile aynı dönemde bir fan kulübü oluşturuldu. Bu fan kulübünün adı “The Clinic” (Klinik) idi. Üyeler posta ile grubun gelecek konserleri ve yeni etkinlikleri hakkında haberdar edilirdi. Sade ve basit bir kağıttan oluşan bu duyurular ilk başta o zaman Robert Smith'in kız arkadaşı (şimdi eşi) olan Mary Poole tarafından hazırlandı. Yıllık ödediğiniz 1 pound karşılığında “The Clinic” sizi tedavi ederdi.

1984 yılında The Cure oldukça tanınmaya başlayınca ve daha fazla bilgi akışına ihtiyaç duyulunca grup resmi bir fan kulübü kurmaya karar verdi. Bu kulübe “the cure club” adı verildi. Yıllık bir ücret karşılığında imzalanmış ürünler, üyelik kartı, rozet ve hatta The Cure cüzdanına sahip olabiliyordunuz. Bu kulübün haber bülteni ayrıca postalanırdı, bu bültenin adı “Adventures ve Plans” idi. Haber bültenini tamamen Robert Smith hazırlardı, yeni çalışmaları, verdikleri konser hakkında değerlendirmeler yapardı. Maalesef 1986 yılında The Cure Club kapandı.

Bu boşluğu 1986 yılının sonlarına doğru Janie adından bir The Cure hayranı doldurdu. Janie kendi imkânları ile bir haber bülteni oluşturdu ve bunu aylık olarak üyelere yolladı. Bu haber bülteninde The Cure hakkında güncel haberler haricinde grup üyeleri ile yapılan soru-cevap türü röportajlar vardı. Bu haber bülteni posta ve zarf masrafları haricinde ücretsizdi çünkü The Cure artık paralı üyelik yapmak istemiyordu.

Zamanla Janie'nin hazırladığı haber bülteni büyüdü ve belirli bir zaman sonra tüm The Cure üyeleri iştirak etmeye başladı. Bazen hayranların konser yorumları da haber bültenine eklenirdi. Bunun haricinde Robert Smith o dönemki parçaların çıkış noktasını, nasıl yazıldıklarını vs açıklardı. Ayrıca bol bol fotoğraf ve grup üyeleri tarafından çizilen resimler yer alırdı. 1998 yılında ne yazık ki Janie bu tutkusundan emekli oldu ancak yardımcısı Chris White tarafından bayrak devralındı. Bu muhteşem haber bülteni The Cure'un 2000 yılında açılan resmi sayfası ile 21. sayısı ürettikten sonra noktalandı. Böylece bu haber büteni The Cure tarihinde ölümsüzleşti.

 

Araştırma ve yazı: Zekeriya S. Şen