FISILTILAR...

The Cure'un ilk adı Easy Cure'du. 1978 yılında Robert Smith grubun adını Easy Cure'dan sade bir biçimde The Cure'a değiştirdi. Easy Cure adının çok "hippi" ve "Batı American Sahil"ine ait hisettiği için değiştirmiş.

"Cut Here" kelimeleri ile oynarsanız The Cure'u buluyorsunuz. O dönemde Robert Smith bunun en son The Cure kaydı olduğunu varsaydığından dolayı böyle iki anlam çıkartılabilecek bir isim takmış.

Robert Smith'in en çok beğendiği ruj markası: "Jane Cosmetics #3 Reddest".

Robert Smith ve eşi Mary Poole ortaokulda tanıştılar (St. Wilfrids Comprehensive School). 1974 yılında çıkmaya başladılar. Uzun yıllara sevgili kaldıktan sonra 13 Ağustos 1988 tarihinde Sussex'deki Worth Kilisesi'nde evlendi. Söz konusu yer The Cure'un 12 yıl önce ilk defa konser verdiği yer olarakta ayrı bir özelliğe sahipti. Düğün gizli yapıldı. Robert Smith'in sağdıçı Simon'dı.

Robert Smith'in eşine hediyesi Lovesong parçasıydı. Robert Smith parçayı bir kasete kaydedip düğün günü eşine verdi. Eşi hemen bu kasedi sessiz bir odada dinledi ve geri döndüğünde Robert Smith'i öpücüklere boğdu.

The Cure'un en genç üyesi baterist Jason Coopen (1/31/1967). En yaşlı üyesi ise artık bir ex-cure olan baterist Andy Anderson (1/30/51).

Robert Smith'in pasaportunda meslek bölümünde müzisyen yazmaktadır.

Robert Smith'in ilk izlediği konser 10 yaşında Isle of Wright festivaliydi.

Robert Smith'in ilk satın aldığı albüm David Bowie'nin "Ziggy Stardust" albümüydü.

The Cure'un yedi tane top 20 parçası, 5 tane top 10 albümü var.

Toplam dünya satışı 30 milyon üzerinde.

The Cure'un tarihindeki en başarılı parçası Lovesong oldu. Parça 10/21/89 yılında Amerikan listelerinde Janet Jackson'un "Miss You Much" parçasının arkasından ikinci sıradaydı.

7/5/1981 tarihinde Belçika'daki Werchter Festival'inde çalan The Cure programın aksamasından dolayı festival orgnizatörleri tarafından setlistlerini kısa kesmeleri konusunda uyarı aldı. Promatörlere göre seyirciler Dire Straits ve Robert Palmer'ı görmek için oraya gelmişlerdi ve The Cure'un konseri kısa tutması en hayırlı iş olacaktı aksi taktirde fişi çekmekle tehdit ettiler. 12. parçadan sonra The Cure sonuncu parça olarak A Forest'i çalmaya karar verdi ancak o zamana göre daha uzun bir versiyon çaldılar. Parçanın enstrümantel kısmında Robert ve Simon karşılıklı paslaşıp parçayı nasıl daha fazla uzatabileceklerine dair bakıştılar. Böylece Robert Smith "Such a long end, such a lond end" sözlerini ekleyip normal süresini uzatmış. Parçayı tamamladıktan sonra çok kızgın olan Simon seyircilere "f**k Robert Palmer, f**k rock and roll" diye bağırmış.

Robert ve Simon futbol hastasıymış. Robert'ın en beğendiği takım Queens Park Rangers , Simon'un en begendiği takım ise Reading FC . Robert Smith özellikle turnelerinin Dünya ve Avrupa Futbol Kupası ile çakışmaması konusunda çok hassasmış.

The Cure'un "Show" görüntüleri normalde iki günlük çekimlerden elde edilmiş. 18/7/92 ve 19/7/92 tarihlerinde Palace of Auburn Hills (Detroit) 'da gerçekleştirilen çekimlerde 8 tane kamera kullanılmış. Siyah-beyaz görüntüler ise yerel bir sanat öğrencisi tarafından gerçekleştirilmiş.

Southpark'ın prodüktörü Tray Parkey çok büyük bir The Cure hayranıymış. Bundan dolayı Mecha-Streisand adlı 112 bölümde Robert Smith'i Southpark'a dahil etmiş. Robert Smith söz konusu bölüm için sadece eline verilen kendi repliklerini okumuş, diğer replikler ve senryo hakkında en ufak bir bilgi verilmemiş kendisine. Bölüm ilk defa 18 Şubat 1998 tarihinde yayınlanınca Roberth Smith tamamen şok olmuş. Özellikle Stan'in "gelmiş geçmiş en iyi albüm Disintegration" demesi inanılmaz gurur okşayan bir jest olmuş.

Paul "Porl" Thompson Robert Smith'in kayınbiraderi. Porl, Robert Smith'in ufak kız kardeşi janet ile evli.

The Cure tarihlerinde bir defa bir Christmas partisinde ve bir defa bir düğünde çalmışlar. 22.12.1978 yılında Robert Smith'in babasının çalıştığı şirketin Christmas partisinde çalmışlar. 19.09.1998 yılında ise zamane MTV idolü Ray Cokes'un St. Tropez'deki düğününde çalmışlar. Ray Coke düğününde eşine "Just Like Heaven" parçasını söylerken sözlerini unutunca "ihtiyacın olunca nerde The Cure nede?" demiş. Ve sonra The Cure takım elbiselerle sahneye çıkıp Ray Cokes'un 8 tane en beğendiği parçalarını çalmışlar.

1979 yılında The Cure, Siouxsie & The Banshees'in alt grubuydu. BansheesDen aniden ayrılan iki elemandan dolayı Robert Smith grubun geçici olarak baş gitarcısı olmuştu. Her gece Robert Smith, The Cure ile çaldıktan sonra biraz dinlenip Siouxsie & The Banshees ile çalmaya devam ediyormuş.

The Cure şu ana kadar 5 kıtada konser verdi. Sadece Afrika ve Antartika The Cure'un yüzünü göremedi.

1982 yılında Fourteen Explicit Moments Turnesinin Fransa bacağında Simon Gallup ve Robert Smith bir barda kavga ettiler. Bu kavgada Simon, Robert Smith'i yumrukladı ve olay büyüdü. Robert Smith hemen İngiltere'ye geri uçtu ve arkada "bir daha dönmemek üzere" şeklinde bir not bıraktı. Simon aynı gün Robert'i takip etti. Turnelerinde son iki konser kalmasından ve aradaki 3 boş günden dolayı ikili tekrar geri dönüp turneyi bitirmeye karar verdi. Söz konusu turnenin en son konseri 11.6.1982 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirildi. En son parçada grup üyeleri kendi aralarında ekipmanlarını değiş tokuş ettiler, böylece Robert Smith bateri, Lol bas, Simon gitar çaldı ve Gary Biddles (Simon'un arkadaşı) vokal yaptı. Biddles bir anda "Smith ve Lol beş para etmez, bu gruptaki tek adam Simon. The Cure ölmüş" şeklinde şarkı söylemesi Robert Smith'i çileden çıkarttı ve Gary'nin kafasına baget fırlatıp "s...tir git" diye bağırdı. Bu geceden sonra Simon ve Robert tam 2 yıl görüşmediler.

Robert Smith bekaretini 15 yaşında şu an eşi olan Mary'ye kaybetti.

The Cure en fazla bootleg sahibi grupların başında geliyor. Nerdeyse her konserleri bir şekilde hayranları tarafından kaydedilip internet üzerinde dağıtılıyor. Grup bootleg olayına sıcak bakmasıyla biliniyor.

Disintegration albümü artık olmayan Melody maker dergisinin 1989 yılının en iyi albümü ünvanını almıştı.

Standing On The Beach / Staring At The Sea albümü listelerde başarı göstermemiş olmasına rağmen şu ana kadar The Cure'un en çok sattığı albüm.1986'da çıkan bu toplama albüm üç milyon üzerinde satış yaptı.

Robert Smith'in eşi Mary Poole modellik ve özürlü çocuklar için bakıcılık yapmış.

1980 yılında çıkan Seventeen Seconds albümünün master kayıtları Chris Parry (Fictions Records sahibi)'nin dikkatsiz koruma yöntemlerinden dolayı bir kaza sonucu tamamıyla silindi.

Robert Smith sarımsağa karşı alerjisi var. Bundan dolayı Robert Smith bir çok dilde sarımsaksız yemek demeyi biliyor.

The Cure'un şu ana kadar aldığı altın ve platinyum plak ödülleri (Altın = 50 bin / Platinyum = 100 bin):

 • The Head on the Door - Altın (18 Mart 1991)
 • Standing on a Beach - Altın (5 Şubat 1987), Platinyum (4 Mayıs 1989), Çift Platinyum (12 Aralık 1997)
 • Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me - Altın (24 Ağustos 1987), Platinyum ( 14 Ağustos 1990)
 • Disintegration - Altın (28 Haziran 1989), Platinyum (20 Ekim 1989), Çift Platinyum ( 1 Temmuz 2004)
 • Mixed Up - Altın (5 Aralık 1990), Platinyum (11 Ağustos 1992)
 • Wish - Altın (9 Haziran 1992), Platinyum (16 Haziran 1992)
 • Wild Mood Swings - Altın (1 Temmuz 1996)
 • Galore- Altın (17 Ekim 2001)
 • Staring at the Sea (Video)- Altın (10 Eylül 1987), Platinyum (27 eylül 1989)
 • In Orange - Altın (22 Haziran 1988), Platinyum (18 Ocak 1990)
 • Picture Show - Altın (11 Mayıs 1993)
 • Trilogy - Altın (30 Ocak 2005), Platinum (26 Haziran 2005)