En Son Haberler...

The Cure'un tekrar Türkiye'ye gelmesini istiyorlanız lütfen aşağıdaki oylamaya katılın. Hadi bakalım!

<a href="http://eventful.com/demand/D0-001-000085642-6/join?from_sticker=300x325_eventful"> Demand The Cure with Eventful! </a> Demand The Cure with Eventful! Learn More about Eventful Learn More about Eventful Demand

10 TEMMUZ 2007

13. The Cure Albümü Hakkında…

On üçüncü stüdyo albümün eşiğinde The Cure’dan çift albümden başka bir şey beklenebilir miydi? “Kesip biçip, sahneye uyarlamaktansa, bu albümün yapıldığı süreçten ve sonuçtan mutlu olmak için üretiyorum” diyor The Cure’un beyni Robert Smith Billboard’a, Suretone/Geffen etiketi ile çıkacak olan daha adı belli olmayan yeni albümleri hakkında verdiği röportajda. “Bu benim için ticari bir endişe değil,” şeklide devam ediyor.

“Büyük olasılıkla çift albüm benim tarafımdan aranje edildikten sonra, limitli versiyon olarak piyasaya sürülecek. Tek CD’lik versiyon ise, ki büyük olasılıkla parçalar müzik şirketi tarafından seçilecektir, farklı birisi tarafından aranje edilebilir ki sunulan üründe farklılık olsun diye. The Cure hayranlarının her iki versiyonu da almak isteyecekleri doğrultusunda bir endişe var ki bundan dolayı tek CD fiyatına çift CD satılmasına yetki verdim çünkü bu albüm hakkında görüşlerim çok kuvvetli. Bu günlerde çift albüm bulmak oldukça zor. Saf bir şekilde tüm karşı seslerin benim bir sanatçı olarak duruşum ve kararıma istinaden yok olacağını düşündüm ancak anlaşılan olay çok ticaretleşti.”

Albüme büyük olasılıkla girecek olan parçaların bir kaçı ise şöyle: "Lusting Here in Your Mind" ("Oldukça ağır rock temaları içeren bir parça," diyor Smith), "The Hungry Ghost," "The Perfect Boy," "Christmas Without You" ("Bu kesinlikle mutlu bir parça değil," diyor Smith) ve "Please Come Home."

Yeni çalışmalar hakkında, "Bu parçalar ilişkiler, maddi dünya, politika ve din üzerine. Çok dürüst ve dinamik parçalar,” diyor Smith. Albümün ne kadar çıplak, samimi ve dürüst olduğu dinleyenleri şaşırtacaktır,” diye devam ediyor.

Smith çok büyük demo katalogunun içinde bir gün kaybolmuşken grubun tekrar gündeme geldiği 1980’lere ait üç parça bulmuş ve bunları albüme taşımış. “Oldukça değiştiler elbette ancak temel melodi ve akort yapısı neredeyse aynı kaldı,” diyor Smith. “Söz konusu parçalarda kesinlikle bir eski Cure havası var,” şekilde devam ediyor.

Her zamanki gibi Smith şarkı sözleri üzerine biraz düşündü ve bu da doğal olarak albümün çıkma tarihini erteledi. “O kadar çok revizyon yaptım ki muhtemelen diğer tüm albümün toplamından daha fazla. Sadece olduğum yaşta nasıl olduğumu doğru tonda yansıtmak istedim,” diyor Smith.

Smith sonbaharda Kuzey Amerika’da vereceklerin konserlerde mutlaka yeni parçalardan çalacaklarına dair söz veriyor ancak çok fazla olmayacağının da altını hemen çiziyor. “The Cure konserlerine gelen çoğu insan daha önceden duymadıkları bir şey duymak ister fakat aynı zamanda eskileri de dinlemek ister. Hepsini çalmaktan keyif alıyorum. Ancak bence iki buçuk saatlik konserde 10 veya 12 tane yeni parça çalmak çok kötü olur. Konserler pahalı bundan dolayı The Cure konserine gelen herhangi biri eve dönerken yeni albümü almam gerekir diye düşünmeyecek. Nasıl olsa konserimize bilet alarak çoktan bu kararı vermiş oluyorlar zaten,” diye bitiriyor Smith.

Çeviri: Zekeriya S. Şen
Orijinal Metin Billboard’dan Alınmıştır
PDF olarak indirmek için lütfen basın

04 TEMMUZ 2007

The Cure'un yeni albümü hakkında sıcak bilgiler gelmeye devam ediyor. Ancak bu defaki haber dalgası çok güzel değil ne yazık ki:

Görünüşe bakılırsa yeni albüm en iyi ihtimalle grubun Amerika Turnesi'nden sonra piyasaya çıkacakmış. Bu da Ekim veya Kasım Sonu gibi demek. Yani The Cure resmen sabrımızı deniyor.

Robert Smith'in yaptığı açıklamaya göre albümün bu kadar geç çıkması iyi birşey çünkü böylece konserlerde hiç kimsenin bilmediği yeni parçaları çalabilme imkanları olacak. Anlaşılan biraz gizeme oynamak istiyor.

Eylül gibi bir single çıkması söz konusu ve bunu albüm tarihine yakınlaştıkça fazla promo ürünleri takip edecekmiş.

Son olarak Robert Smith'e göre yeni albüm sınırlı sayıda çift CD olacakmış. İşte bu EN GÜZEL haber!!!

08 HAZİRAN 2007

The Cure'un yeni albümü hakkında sıcak bilgiler geldi:

 1. Albümün kayıdı tam anlamıyla bitmemiş ancak son noktalara gelinmiş. Robert Smith tüm parçaların sözlerini vs tamamlamış.
 2. Grup bu albüm için çok fazla parça kaydettiğinden dolayı son anda bir aksilik olmaz ise bizi 2 CD'lik bir albüm bekliyor.
 3. Albüm en iyi olasılıkla 2007 Ekim'in başlarında piyasaya çıkacakmış.
 4. Albüm Universal ve Suretone etiketi ile çıkacakmış. Hala Universal ürünlerinin ülkemizde satılmıyor olması kötü bir durum. Umarım Ekim'e kadar bu konu netleşir.
 5. Robert Smith yeni albüm hakkında "Yaşanacak ve Ölünecek bir çalışma satılacak bir çalışma değil" demiş. Oldukça iddialı ve heyecanı tavana vurduran bir açıklama :)

Yeni albümün kayıtlarının sonuna gelinmesiyle birlikte The Cure konserleri tek tek duyurmaya başladı. Öncelikle Japonya, Singapur ve Hong Kong var. Daha sonra Avustralya ve Yeni Zelanda açıklanacakmış. Sonra Avrupa, bir olasılık Türkiye olsa ne güzel olur!!!

14 MART 2007

The Cure ve Korn'un birlikte kaydettikleri Make Me Bad / In Between Days adlı parçanın görsel videosunu izlemek için lütfen buraya tıklayın.

Amerika'da yayınlanan The Rag adlı derginin en son sayısında Robert Smith ile yapılmış en son röportaj var. Yeni albüm hakkında oldukça fazla bilgi veriliyor. Biraz başlık vermek gerekirse:

 • Robert son albümün müziksel olarak hazır olduğunu ancak şimdi en zor kısım olan söz yazma aşamasında olduğunu belirtmiş.
 • Porl Thompson'un gitarıyla çok farklı melodiler çıkarttığını ve albüme inanılmaz bir müzik sentezi kattığından bahsetmiş.
 • Çok farklı müzik sentezlerinin bir araya gelmesinden dolayı yeni albümü Kiss Me Kiss Me Kiss Me albümüne benzetiyor.
 • O kadar çok parça kaydedilmişki bir ara Robert Smith çift CD olarak albümü yayınlamayı düşünmöüş ancak sonra grup elemanları ve müzik şirketi ile konuştuktan sonra bu fikrinden vazgeçmiş. Yeni albüm tek CD olarak piyasaya çıkacak ancak geri kalan müzik ileriki bir tarihten internetten ücretli indirilecek şekilde sunulacakmış.
 • Yeni albümün The Cure olduğunu ancak özellikle bir döneme ait olmadığını vurgulamış.
 • Porl'un yeni albüme katkısı oldukça belirginmiş.
 • Kayıt stüdyosunda bir klavye varmış ancak yeni albüm için çok nadir kullanılşmış.
 • Parçaların tek ve orijinal kaydı Robert Smith'teymiş ve buından dolayı internette sızması oldukça zor olduğunu belirtmiş.
 • Robert Smith orijinal sözler bulmak için uğraşıyormuş. 25 yıldanberi anlattığı derdini farklı bir biç.imde sunmak istiyormuş.
 • Hiçbir şekilde yazar tıkanıklılığı olmadığını belirtmiş.
 • Yeni albümde hiç olmadığı kadar karanlık birkaç parça olduğunu belirtmiş Robert Smith.
 • Hala ruj olarak MAC Ruby Woo kullanıyormuş çünkü elinde bir kutu dolusu varmış ve hiçbir şekilde konser sırasında akmıyormuş.

Röportajın orijinalini okumak isterseniz lütfen buraya tıklayın.

01 MART 2007

İspanya The Cure Fan sitesi Hispacure'un Porl Thompson ile Ocak 07'de yaptığı röportajın İngilizce çevirisini okumak için lütfen buraya tıklayın...

The Cure kayıtlarını bulabileceğiniz çok detaylı yeni bir sayfa online oldu. 3.000'in üzerinde ürün var burada. İlgileniyorsanız hiç beklemeden www.thecurerecords.com sayfasına bir göz atın. Öncelikle kayıt olmanız gerekecek.

20 ŞUBAT 2007

Robert Smith geçtiğimiz günlerde www.mtvu.com sitesi için en beğendiği 10 The Cure videosunu seçti. Liste aşağıdaki gibidir.

10. "The Lovecats"
9. "Close to Me"
8. "Boys Don't Cry"
7. "Just Like Heaven"
6. "Lullaby"
5. "Friday I'm In Love"
4. "The 13th"
3. "Wrong Number"
2. "Just Say Yes"
1. "Never Enough"

26 OCAK 2007

Robert Smith'in en beğendiği ilk 10 The Cure parçalarının listesini görmek ve her parçayı izlemek için buraya tıklayın lütfen.

8 OCAK 2007

The Cure yılı olacak 2007'nin ilk haberini yazmak ne kadar güzel.

Download sayfasına 2003 tarihinde kaydedilen ve bildiğim kadarıyla daha önce yayınlanmayan "Pictures Of You" parçasının ms mf remikx'ini ekledim. Parça 7.26 dakika ve oldukça keyifli. Ayrıca 1997 yılında "Ching Chang Chong" adlı bir parçayı yükledim. Bu parça farklı sözlerle "Split Milk'e çok benziyor. Keyifle indirin ve dinleyin.

Aşağıda Robert Smith'in çok yakın bir zaman önce verdiği röportajın Türkçe çevirisini bulabilirsiniz. Zaman yaklaştıkça bu yeni albüm heyecanı yükseliyor!

The Cure'un başı Robert Smith Christmas'ı 33 yeni parçaya söz yazarak stüdyoda geçirdi. Sonra Mayıs ayında dükkânlarda olması hedeflenen yeni albüm için en son parçalar seçilecek. On üç yıldan sonra gruba tekrar dönen Porl Thompson'la birlikte stüdyoda olan grup çok uzun zaman sonra ilk defa klavyesiz bir albüm kaydetmekte. Bu yeni The Cure oluşumunun nasıl olduğuna dair “Festival 2005” DVD ile fikir sahibi olduk.

Kayıtlar Nasıl Gidiyor?

En son dört Cure albümü benim cidden söz yazmama bir düzen getirdi. Bunun gerçekten değerli bir unsur olduğuna inanıyorum çünkü en son yazıklarım her zaman ilk yazdıklarıma kıyasla daha iyi oluyor. Yazma tıkanıklığından dolayı hiç endişelenmedim – eğer yazacak bir şeyim yoksa o zaman yazmamalıyım diye düşünüyorum.

Yeni Albümün ses sentezi nasıl olacak?

Farklı şeylerin olduğu “Kiss Me Kiss Me Kiss Me” stilinde bir albüm olmasını umuyorum. Grubun canlı çalmasını ve sonra çaldıklarımıza söz yazmak istedim. Zaten bundan dolayı zorlanıyorum. Albümün daha fazla renk ve stile sahip olduğu kuşkusuz. Fazla abartı ses sentezleri yok; açıkçası özünde sadece 4 kişilik bir grubun müzik yapması. Bazı parçalarda hata olarak birileri tarafından hata olarak algılanabilecek kısımlar var ancak kulağa çok iyi geliyor. Bundan dolayı zaten her şeyi rafine etmemeye çalıştım.

Porl Thompson tekrar gitarların başında, öte yanda klavyeci Roger O'Donnell ve gitarist Perry Bamonte artık ekipte yok? Ne oldu?

Ben her zaman grubun ilerici gücü oldum, konu sanat ve müzik olunca ise ne yazık ki fedakâr olamıyorum. Yapmak istemediğim bir şeyi yapmak zorunda olmak bana çok anlamsız geliyor, böylece herkese tek bir alternatif kalıyor, ayrılmak. Roger ve Perry'nin başına bu geldi.

Porl'la ilişkiniz şu an nasıl?

Çok uzun zaman önce Porl benim genç kız kardeşimle evlendi, o aileden biri. Zannedersem bir grup olarak aynı şeyi istiyoruz ve ondan dolayı gruba geri döndü. Tek kelime ile kusursuz bir gitarist kendisi – yeni albüm Porl' un nelere kadir olduğunu gösterecek.

Neden yeni bir klavyeci almadınız?

Cure albümlerindeki klavyelerin çoğunluğu zaten benim tarafımdan çalınıyordu. Yeni albüm klavyesiz çok hoş oldu o halde neden klavye koymak için uğraşayım?

47 yaşındasınız ve bir defa emekli oldunuz. Ne kadar süre daha müzik yapacaksınız?

Kişisel olarak yaşlı insanların çağdaş müzik yapmaya çalışmaları beni çok rahatsız ediyor. O çok yazlı-insan aşamasına daha gelmedim fakat zamanın aktığının da farkındayım. Üç saat ayakta kalamadığım zaman artık oturma vaktimin geldiğini anlayıp film müzikleri yapmaya başlayacağım.