THE CURE VE RESİM

 

tıklayın
1990 sonbaharında Robert Smith kendi portesini resmetti. Yaptığı resme bakarsanız Maya tarafından resmedilen ‘Lovesong’ 45’liğinin kapağını andırıyor. Nitekim Robert Smith bu kapağı çok beğendiğini her fırsatta dile getirdi.

Yapılan resme dikkatlice bakarsanız ‘Letter To Elise’ parçasının ilk nakaratı yazılı. Oysa bu resim yapılırken daha bu parça doğmamıştı. Acaba söz konusu sözler daha o zaman Robert Smith’in aklında yuvarlanıp gidiyor muydu ve bir an ölümsüzleştirmek mi istedi? Yoksa sonradan mı eklendi bunu ancak kendisine sormadan bilemeyiz. Yapılan resim bir bağış kampanyasında satılmak üzere çok kısıtlı sayıda üretildi. Toplam 1250 adet!!!

Robert Smith’in hangi sanatçılardan etkilendiğini söylemek oldukça zor ancak çok erken dönemlerde verdiği birkaç açıklamasında Chagall, Miro ve Ernst’in adları geçiyor. Daha sonraki röportajlarından Chagall’ın adı tekrar geçiyor. Bunların haricinde çok beğendiği kitaplar arasından olan “Gormenghast Üçlemesi”nin yazarı Mervyn Peake’in illüstrasyonlarını da çok sevdiğini biliyoruz.

Robert Smith’in beğendiği diğer ressamlar arasında Van Gogh, Bosch, Munch ve Degas yer alıyor. Hatta “Bloodflowers” albümünün adı Munch’ın yazdığı bir mektuptan alıntı. Munch’ın bir resmi de Robert Smith tarafından yapılan eski The Cure web sayfasında kullanılmıştı.

“Bloodflowers” albümünün arka kapağı Perry tarafından resmedilmişti. Perry’nin en beğendiği ressamların arasından Picasso ve tüm sürrealistler yer alıyor. Jason ise birkaç defa en beğendiği ressamlar arasında Rembrandt ve Mark Rothko olduğunu söylemişti.

Ancak gruptaki en sanat tutkunu ve resmen ressam olan kişi Porl Thompson. Birçok The Cure albümünü resmeden ve kendi çapında bir ressam olan gitarist The Cure’un görsel çizgisini yaratan kilit kişi. Kendisinin resimlerini görmek isterseniz lütfen www.prol.co.uk sitesini ziyaret edin.

Evet, bu kadar yoğun sanat / edebiyat / şiir içeren bir grubun resim yapmaması zaten söz konusu bile olamazdı. Ortaya çıkan üretimler ise küçümsenmeyecek kadar başarılı. The Cure’un yoğun ve doluluğun bir yansıması daha…
tıklayın

Yazı ve Araştırma
Zekeriya S. Şen