The Cure

Robert Smith: gitar, vokal, 6-telli bas

Simon Gallup: baslar

Perry Bamonte: Gitar, 6-telli bas

Roger O'donnell: Klavyeler

Jason Cooper: Bateri, Perküsyon ve diğer enstrümanlar

THE CURE: DÜNYA'NIN SONU

The Cure bize bu heyecanı yaşatmayalı 4 uzun yıl oldu. Arada bir Greatest Hits, Triology, ve Join The Dots Box Seti ile özlemimizi gidermeye çalıştılar ancak yeni üretimler gelmedikçe bizler de nefes alamaz olduk. Bizleri tutup taşıdıkları diğer dünyaları, empresyonist görüşleri, çok farklı açılarda bakmamızı sağlayan sözleri özledik. Bu bekleyiş içerisinde tekrar tekrar eskilere döndük, avutmaya çalıştık aç olan ruhumuzu.

Kafamızda tüm bu sorgulamalar devam ederken, aslında arka planda ufacık bir korku vardı. The Cure bitti mi? Acaba Greatest Hits, Triology ve Join The Dots bir akımın sonumuydu? Aslında Bloodflowers albümünü dikkate alırsak, "bu bir son, bu bir veda artık yeniliklere yol almak zamanı" demişti Robert Smith. Ancak The Cure ruhunun o kadar kolay pes etmeye niyeti yoktu.

Artık uzun bekleyişimizin sonuna yaklaşmaktayız. The Cure yeni üretimleri ile tekrar bizleri alt üst etmeye hazırlanıyor.

29 Haziran 2004 tarihinde The Cure, Ross Robinson prodüktörlüğünde gerçekleştirdiği "The Cure" başlıklı yeni albümünü zevkimize sunulacak. Bu albüm gerçek bir The Cure albümü olarak nitelendiriliyor ve bundan dolayı adı The Cure olarak belirlenmiş. Robert Smith'in yapmış olduğu açıklamalara göre, yeni albüm The Cure'un şu ana kadar ürettiği en başarılı ve en "öz" albüm olacakmış. The Cure'un çekirdeği bu albümde yatıyormuş.

Söz konusu The Cure'dan çıkacak olan ilk single "The End Of The World" başlığını taşıyacak. Bu single Mayıs'ın ilk haftasında yurtdışındaki belli başlı radyolara yollandı ve eleştirmenlerden tam not aldı. "The End Of The World"u görüntüselleştiren kişi ise Floria Sigismondi oldu. Kendisi Korn, Marilyn Manson ve Tricky'yi ekranlarımıza taşımıştı.

The Cure'un ayrı bir özelliği daha var. 1993 yılında gruptan ayrılmış olan Porl Thompson bu albümde birkaç parçada çalmış. Bu elbette merakımızı ivmelendiriyor. Ayrıca 20 yıldan sonra ilk defa Robert Smith ipleri bir üçüncü şahsın ellerine teslim etmiş ve geri çekilip The Cure'un bir grup olarak herkesin katılımı ve katkısı ile yoğrulmasına izin vermiş.

Normal koşullarda The Cure Türkiye'de de 29 Haziran tarihinde piyasaya çıkacak idi ancak NATO zirvesinden dolayı kaynaklanacak aksamalardan dolayı bu tarih 1 Temmuz 2004 olarak belirlendi. The Cure Universal Türkiye etiketi altında satışa sunulacak. Kısıtlı sayıda Limited Edition'da satılacaktır.

Yeni albüm için The Cure 37 tane taslak parça ile stüdyoya girmiş. İlerleyen zamanlarda bunlardan sadece 20 tanesi kaydedilme özelliğini kazanmış Sonraki aşamada sadece 11 tanesi The Cure adı altında sıralanacak şekilde listede yerlerini almaya başlamışlar. Son hali ile sıralama şöyle olmuş:

1.Lost / 2.Labyrinth / 3.Before Three / 4.The End Of The World / 5. Anniversary / 6.Us or Them / 7. Alt.end / 8. (I Don't Know Whats Going) On / 9.Taking Off / 10. Never / 11. The Promise

Görüldüğü gibi The Cure, 11-parçanın oluşumu. Elbette farklı ülke baskılarında ufak değişiklikler olacaktır ancak temelde yatan 11 parça var. Kulağımıza süzülecek olan ilk parça Lost , Robert Smith'in kendini sorgulaması, bütünlüğünde kaybolmuş, karanlık ve kızgın. Lost yavaş başlayıp zamanla büyüyen bir melodi kargaşasına ulaşıyor. Labyrinth ise müziğin içine gömülmüş uzak Robert Smith vokali ile yapılandırılmış psikolojik havalı bir oluşum. Simon Gallup bu parçada ön planda. Before 3 , enerjik, tempo tutturan melodik bir kişiliğe sahip. Albümün en neşeli ve up-beat parçası. Pozitifliği ile dinleyeni hemen havaya sokacak olan bir melodisi var. The End Of The World albümün ilk single'ı ve yeni The Cure'un bize açılan ilk penceresi. Albümdeki en ticari parça olarak ön plana çıkıyor. Melodik ancak diğer parçalara kıyasla zayıf kalıyor. Anniversary albümdeki en iyi parçaların başında yer alabilecek durumda. Bir yanlış yönlendirme havası içinde, mutlu başlayıp her an çok kötü bir şey olabilecek havasına bürünmüş. Çok başarılı keyboard ve bas sesleri ile bütünlük kazanmış. Biraz "Lament" havası var. Ağır, ancak bir o kadarda lezzetli. Us or Them , ya tapılacak ya da tamamen nefret edilecek bir parça. Sınırlarda süzülüyor. İlk başlarda "Watching Me Fall" havasına doğru yönlendiriyor bizi ancak bu yoldan hemen saptırılıyoruz. Robert Smith'in kuvvetli ve kızgın vokali temelde yatan ağır melodi ile mükemmel bir yapı yaratmış. Tam bir The Cure "rock" parçası. Alt.end albümün genel içeriğindeki müzik konseptinin en zayıf halkası. Fakat sözleri için aynı şey söylenemez. Diğer parçaların ağırlığı altında ciddi anlamda ezilmekte. Sanki albümden ctrl.alt.del yapılmak üzereyken son anda sözlerinden dolayı vazgeçilmiş gibi. (I Don't Know Whats Going) On parçası ise "Head On The Door" dönemine gönderme yapan bir içerik. Karışık bir pop, aşk şarkısı. Klasik Robert Smith vokalleri atmosferde süzülüyor. "I am so in love with you" sözleri ile "Love Song"a uzanıyor. Taking Off albümün ikinci single'ı olmaya aday. Bu parçada kesinlikle Porl Thopmson havası var. "In Between Days" in kardeşi gibi, çok pozitif ve eğlenceli bir parça. İster istemez tempo tutturuyor. Never sanki zaman doldurulmak için albüme konulmuş. Duygusuz ve melodisiz bir ses cümbüşü. Albümün halkası bile değil. The Promise , 10 dakika civarında olup The Cure'un derinliklerine yolculuk yapmakta. Kesinlikle bir klasik olma yolunda. Bütün The Cure özelliklerini bir çatı altında toplayan sağlam bir parça.

Ancak The Cure'un B-Side'ları bize şapka çıkartacak kadar kuvvetli ve beklide bu albümün unutulmaz olmasını sağlayacak olan da Going Nowhere , This Morning , Fake , Truth, Beauty and Goodness gibi B-Side parçaları.

Genel anlamda albüm 10 üstünde 7.5 (8'e daha yakın) olarak değerlendirilebilir. Ancak maalesef bir Faith, Pornography veya Disintegration olamayacak.

Yazı : © Zekeriya S. Şen, 2004 / Yazarın adı kullanılarak alıntı yapılabilir .

28 Haziran 2004 Tarihinde yayımlandı; Ross Robinson tarafından prodüktörlüğü yapıldı.

 • Lost 4:08
 • Labyrinth 5:19
 • Before Three 4:40
 • The End Of The World 3:46
 • Anniversary 4:32
 • Us Or Them 4:11
 • Alt. End 4:32
 • (I Don't Know What's Going) On 2:58
 • Taking Off 3:22
 • Never 4:04
 • The Promise 10:15

LOST

I can't find myself I can't find myself I can't find myself I can't find myself In the head of this stranger in love Holding on given up To another under faded setting sun And I wonder where I am... Could she run away with him? So happy and so young And I stare As I sing in the lost voice of a stranger in love Out of time letting go In another world that spins around for fun And I wonder where I am... Could he ever ask her why? So happy and so young... And I stare... But... I can't find myself I can't find myself I can't find myself I can't find myself In the heart of this stranger in love Holding on given up To this other under faded setting sun And I'm not sure where I am... Would he really turn away? So happy and so young... And I stare... As I play out the passion of a stranger in love Letting go of the time In this other world that spins around for one And I'm not sure where I am... Would she know it was a lie? So happy and so young... And I stare... But... I can't find myself I can't find myself I can't find myself I can't find myself In the sould of this stranger in love No control over one To the other under faded setting sun And I don't know where I am... Should he beg her to forgive? So happy and so young... And I stare... As I live out the story of a stranger in love Waking up going on In the other world that spins around undone And I don't know where I am... Should she really say goodbye? So happy and so young And I stare... But... I can't find myself I can't find myself I can't find myself I can't find myself I got lost in someone else.

LABYRINTH

Say it's the same sun spinning in the same sky Say it's the same stars streaming in the same night Tell me it's the same world whirling through the same space Tell me it's the same time tripping through the same day So say it's the same house and nothing in the house has changed Yeah say it's the same room and nothing in the room is strange Oh tell me it's the same boy burning in the same bed Tell me it's the same blood breaking in the same head Say it's the same taste taking down the same kiss Say it's the same you Say it's the same you and it's always been like this Say it's the same you Say it's the same you and it always and forever is Say it's the same you Say it's the same you and it's always been like this Say it's the same you Say it's the same you and it always and forever is Say it's the same you Say it's the same you Yeah tell me it's all the same This is how it's always been But if nothing has changed... Then it must mean... But the sun is cold - the sky is wrong The stars are black - the night is gone The world is still - the space is stopped The time is out - the day is dropped The house is dark - the room is scarred The boy is stiff - the bed is hard The blood is thick - the head is burst The taste is dry - the kiss is thirst And it's not the same you It's not the same you No it never was like this It's not the same you It's not the same you and it never really is It's not the same you It's not the same you No it never was like this It's not the same you It's not the same you and it never really is It's not the same you It's not the same you Oh it's not the same This isn't how it's always been Everything has to have changed... Or it's me...

BEFORE THREE

The happiest day I ever knew In a sea of gold down next to you So blurred and tired under summer sun You whispered dreams of a world to come... We were so in love In this sea of gold so young and tired Under summer sun hard by your side Whispering dreams down next to you... We were so in love The happiest day Yeah the happiest day I knew But summer sun sea of gold This perfect day oh so long ago Whispering dreams so blurred and tired We have to keep this day alive Whispered dreams so young and tired It's hard to hold this day inside And the happiest night I ever had Up next to you in silver sand So scared and high under winter moon You whispered dreams that would all come true... / We were so in love Up next to you so fucked and high / Under winter moon it made me cry Whispering dreams on silver sand... We were so in love The happiest night Yeah the happiest night I had But winter moon and silver sand This perfect night in another land Whispering dreams so scared and high We have to keep this night alive Whispered dreams so fucked and high It's hard to hold this night inside Yeah and every summer's sun I want again And every winter's moon I want the same My happiest day and my happiest night Always next to you... And held deep inside... Keeps me alive

THE END OF THE WORLD

Go if you want to I never try to stop you know there's a reason For all of this you're feeling low Its not my call You couldnt ever love me more You couldnt love me more You couldnt love... Me... I dont show much It's not that hard to hide you see in a moment I cant remember how to be all you wanted I couldn't ever love you more I couldn't love you more I couldnt love... You want me to cry and play my part I want you to sigh and fall apart We want this like everyone else Stay if you want to I always wait to hear you say there's a last kiss For all the times you run this way it's not my fault You couldn't ever love me more You couldn't love me more You couldn't love... I couldnt ever love you more I couldnt love you more I couldnt love... You want me to lie not break your heart I want you to fly not stop and start We want us like everything else Ooo-eee-ooo... Ooo-eee-ooo... Maybe we didnt understand It's just the end of the world... Ooo-eee-ooo... Ooo-eee-ooo... Maybe we didnt understand Not just a boy and a girl It's just the end of the end of the world... Me... I dont say much It's far too hard to make you see in a moment I still forget just how to be all you wanted I couldnt ever love you more I couldnt love you more I couldnt love you more I couldnt love you more I couldnt love you more

ANNIVERSARY

A year ago today we stood Above this same awakening world I held you... You never wanted me to know Another year ago today Before this same awakening world I held you... I never meant to let you go There was a moment There always is When time stood still And always was this... One endless moment You turn in pain And I always let you go Over and over again... A year ago tonight we lay Below this same remembering sky I kissed you You never wanted me to know... Another year ago tonight Behind this same remembering sky I kissed you... I never meant to let you go Another moment There always is As time stands still and always is this... One endless moment You tell me all And I hold you and I kiss you And I never let you go I never let you go...

US OR THEM

There is no terror in my heart Death is with us all We suck him down with our first breath And spit him out as we fall There is no terror in my heart No dread of the unknown Desire for paradise to be... We love this on our own No I don't want you anywhere near me I don't want you anywhere near me Get your fucking world out of my head I don't want you anywhere near me I don't want you anywhere near me Get your fucking world out of my head I don't want your "us or them" No I don't need your "us or them" Oh I don't want your "us or them" I don't need your "us or them You're us or them..." "I live in knowledge of real truth And all my gods are great!" The doleful cant of a bigot Blinded by fear and hate You live in knowledge of real truth? Oh the biggest lie I heard How sick in your mind and soul To be scared of my voice and my words Oh you don't want me anywhere near you You don't want me anywhere near you Get my fucking head out of your world You don't want me anywhere near you You don't want me anywhere near you Get my fucking head out of your world I don't want your "us or them" No I don't need your "us or them" Oh I don't want your "us or them" I don't need your "us or them" As the only way this ever ends is "me"

ALT. END

Yeah it's a big bright beautiful world Just the other side of the door Six billion beautiful faces But I saw them all before... No this is not about running out on you Not a case of right or wrong It's only that it's over and done for me It's already been and gone And I don't want another go around - I don't want to start again No I don't want another go around - I want this to be the end I want this to be the end - I don't want to start again I want this to be the last thing we do It for me and you... For all my dreams came true Yeah I know I should care if you come with me Yeah and I should care if you go Really should care about your love or your hate of me Yeah I should care... but I don't And it's not about giving up on you It's not a case of do or die It's simply that it's over and out for me There's no more room inside And I don't want another run around - I don't want to start again No I don't want another run around - I want this to be the end I want this to be the end - I don't want to start again I want this to be the last thing we do It for me and you... Yeah it's a big bright beautiful world out there Just the other side of this door Six billion beautiful faces await But I saw it all before... No this is not about running out on you Not a case of right or wrong It's only that it's over and done for me It's already been and gone And I don't want another go around - I don't want to start again No I don't want another go around - I want this to be the end I want this to be the end - I don't want to start again I want this to be the last thing we do - this to be it for me and you This to be the last we go through this to be the end For all my dreams came true

(I DON'T KNOW WHAT'S GOING ) ON

I don't know what's going on I am so up close to you I don't know what's going on I don't know what's going on I am so confused by you I don't know what's going on No don't say anymore To me at all To me at all No don't say more To me at all To me at all I am so in love with you... with you... with you... I am so in love with you... With you... with you... I don't know what's going on I am so in deep with you I don't know what's going on I don't know what's going on I am so disturbed by you No don't say anymore To me at all To me at all No don't say more To me at all To me at all I am so in love with... You!

TAKING OFF

Tomorrow I can start again With back to earth and carry on The same as I did yesterday Yeah I'll pick it up once more And morning I'll be onto it From square one start And push it for a bit Like I do everyday... I'll get it down for sure But tonight I climb with you Tonight So high with you Tonight I shine with you Tonight Oh I'm so alive with you Tomorrow I'll begin again With heavy head to hold it As I do it all like yesterday Yeah I'll break it out again And morning I'll be there in time For clock back move And make it for awhile To get through everyday... I'll roll it out the same But tonight I climb with you Tonight So high with you Tonight I shine with you Tonight I'm so alive... With you it's always here and never there With you it's always here and never where With you it's always here and never how With you it's always here and always now Yeah tomorrow I will start again / With back to earth and carry on The same as I did yesterday Yeah I'll pick it up once more And morning I'll be onto it From square one start and "bit a for it push" Like I do everyday... I'll get it down for sure But tonight I climb with you Tonight So high with you Tonight I shine with you Tonight

NEVER

She wants so much to please me she always does it right She wants so much to please me all day and every night She doesn't read the stars She has no time for fate She doesn't see the signs She has no time to wait She is trying to be the one for me Trying to be enough for me She is trying to be the one for me Trying to be in touch She is trying to be the one for me Trying to be enough for me She is trying to be the one for me Trying to be in love I want so much to need her I never turn away I want so much to need her all night and every day I never read the stars I have no time for fate I never see the signs I have no time to wait I am trying to be the one for her Trying to be enough for her I am trying to be the one for her Trying to be in touch I am trying to be the one for her Trying to be enough for her I am trying to be the one for her Trying to be in love We want so much to have this we hold each other tight Yeah we want so much to have this always and everytime But we don't need to read the stars We don't need the time for fate We don't need to see the signs To know it's all too late She will never be the one for me She will never be enough She will never be the one for me We will never be in touch I will never be the one for her I will never be enough I will never be the one for her We will never be in love We will never be in love We will never be In love

THE PROMISE

How time will heal Make me forget You promised me Time will heal Make me forget You promised me Love will save us all And time will heal You promised me... How love will save Make me forget You promised me Love will save Make me forget You promised me Time will heal us all And love will save You promised me... I trusted you I wanted your words Believed in you I needed your words Time will heal make me forget And love will save us all You promised me another wish Another way You promised me another dream Another day You promised me another time You promised me another life You promised me.. So I swallowed the shame and I waited I buried the blame and I waited Choked back years of memories... I pushed down the pain and I waited Trying to forget... You promised me another wish Another way You promised me another dream Another day You promised me another time You promised me... Another lie Oh you promised me... You promised me... You promised me... And I waited... And I waited... And I waited... And I'm still waiting...